
| EMI Options | EMI Amount (Rs.) | Interest rate(in %) | Total Cost |
|---|---|---|---|
| 3 Month | 14933 | 0 | 44799 |
| 6 Month | 7555 | 4.06 | 45330 |
| 9 Month | 5112 | 6.44 | 46008 |
| 12 Month | 3893 | 7.81 | 46716 |
| 18 Month | 2677 | 9.32 | 48186 |
| 24 Month | 2070 | 10.13 | 49680 |
| 36 Month | 1466 | 10.99 | 52776 |
| 48 Month | 1167 | 11.44 | 56016 |
| 60 Month | 990 | 11.71 | 59400 |
| 72 Month | 873 | 11.89 | 62856 |
| 84 Month | 791 | 12.02 | 66444 |
Haier Fully Automatic Washing Machine (10 kg)
| Feature | Details |
| Capacity | 10 kg |
| Color | Black |
| Star Rating | 5 Star |
| Smart Capabilities | Yes |
| Warranty | 4 Years Comprehensive, 12 Years on Motor |
| Manufacturer | Haier India Appliances Pvt Ltd. |
| Country of Origin | India |
| Feature | Details |
| Dimensions (W x D x H) | 600 x 600 x 850 mm |
| Feature | Details |
| Motor | Direct Motion Motor |
| Spin Speed | 1400 RPM |
| Wash Programs (16) | Cotton, Synthetic, Mix, Wool, Underwear, Sport, Jeans, Hygienic, Cotton Fast, Express 15 min, Daily Wash, Baby Care, Delicate/Silk, Hand Wash, Self Clean, Spin |
| Control Functions | Power, Program, Start/Pause, Temperature, Spin Speed, Delay, Extra Rinse |
| Maximum Temperature | 90°C |
| Noise Level | Washing: 50 dB(A) / Spinning: 70 dB(A) |
| Power Specs | 220~240V / 50Hz |
Cancellation Policy
GST Credit Guidelines